Lokalizacja

Aula Zespołu Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim

Data

26 paź 2019

Czas

15:00 - 17:00

Koncert finałowy „W wiejskiej izbie”

Stowarzyszenie PODLASKIE KUKUŁKI serdecznie zaprasza wszystkich miłośników podlaskiego folkloru na koncert finałowy projektu:

„Folklor ziemi podlaskiej w tańcu, muzyce i śpiewie”.
„Od czerwca do października odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc w różnych miejscowościach naszego regionu. Byliśmy w  Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie i Muzeum w Bielsku Podlaskim, gdzie poszukiwaliśmy źródeł i wzorów stroju ludowego ziemi bielskiej. Spotykaliśmy się z mieszkańcami – miłośnikami folkloru podlaskiego oraz twórcami ludowymi. Gościły nas Gminne Ośrodki Kultury w Orli i Boćkach oraz Osiedlowy Dom Kultury w Bielsku Podlaskim. Wspólne warsztaty kulturowo-taneczne prowadziliśmy również z Zespołem Folklorystycznym „Klekociaki”  z Bociek i Zespołem „Żemerwa” ze Studziwód. Każde spotkanie wnosiło ogromną wartość jaką niesie ze sobą Podlasie. Żyjemy na styku kultur – mieliśmy okazję ją poznać i zgłębić, wyłuskaliśmy wartości charakterystyczne dla naszego regionu Bielskiego takie jak hafty, materiały i zabawy taneczne. To było kilka miesięcy intensywnej pracy – efekty, której na koncercie chcemy zaprezentować” [Ilona Kamieńska – członek Stowarzyszenia.]
Wybór miejsca koncertu nie jest przypadkowy – to na ul. Hołowieskiej 18 w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej – dawniej Zespół Szkół Rolniczych – stawialiśmy pierwsze kroki na parkiecie, wspólnie koncertowaliśmy, nawiązywaliśmy przyjaźnie, wyjeżdżaliśmy na zimowiska i przeglądy artystyczne a wszystko to pod kierownictwem Mikołaja Turkowicza, który na lata zaszczepił w nas pasje do tańca ludowego i folkloru podlaskiego.

Teraz jako grupa absolwentów ZPiT Podlaskie Kukułki chcemy przekazywać nasze wartości i pasje do tańca, muzyki i śpiewu ludowego uczącej się w szkole młodzieży, aby Zespół Podlaskie Kukułki rozwijał się oraz godnie reprezentował Podlasie na koncertach i festiwalach polskich i zagranicznych.”

Serdecznie zapraszamy!
Patronat medialny: TV Podlasie, TVK Hajnówka, Nowiny Podlaskie, iBielsk.pl oraz Wrota Podlasia
Współpraca: Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim, Urząd Miasta Bielsk Podlaski, Urząd Gminy Boćki, Urząd Gminy Orla, Osiedlowy Dom Kultury w Bielsku Podlaskim, Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach, Gminny Ośrodek Kultury w Orli, Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, Studio folkloru podlaskich Białorusinów „Żemerwa” , Zespół Folklorystyczny Klekociaki, Zespół Pieśni i Tańca Podlaskie Kukułki oraz Zespół Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim