Warsztaty IV – 7.09.2019 r – Ratusz w Bielsku Podlaskim

Kolejne warsztaty kulturowo – taneczne Podróż w świat folkloru Ziemi Bielskiej – opowieści z Ratusza” już za nami. W minioną sobotę uczestnicy warsztatów odbyli niezapomnianą podróż w świat folkloru Ziemi Bielskiej, w którą zabrała nas dyrektor Muzeum w Bielsku Podlaskim Pani Alina Dębowska.

„Opowieści z Ratusza” – to pełna pasji opowieść Pani Aliny Dębowskiej w wyjątkowo urokliwej scenerii wnętrz bielskiego Ratusza,

– to interesujące historie o dawnych zwyczajach, wierzeniach, świętach, codziennych czynnościach i pracy na roli, obowiązkach kobiet,

– to również tajniki powstawania tradycyjnych wzorów i motywów ludowych na różnorodnych tkaninach oraz ich symboliczne i obrzędowe znaczenie.

Samo przebywanie wśród prawdziwych wyrobów: tkanin, elementów strojów ludowych, zarówno tych codziennych jak i odświętnych, ręczników, makatek, kap i innych elementów zdobniczych, a przy tym możliwość ich dotknięcia stworzyło niepowtarzalną atmosferę.  Przepiękne, bogate hafty koszul oraz kolorystyka tkanin zaskoczyły nie jedną uczestniczkę warsztatów.

Po tej wielobarwnej i pasjonującej opowieści tancerze Podlaskich Kukułek w pięknych  strojach ludowych zaprosili wszystkich do wspólnych tańców na placu przed Ratuszem. Tancerzom przygrywała kapela.
Te warsztaty na długo zostaną w pamięci zarówno uczestników jak i prowadzących.

Dziękujemy Pani Alinie Dębowskiej oraz pracownikom Muzeum w Bielsku Podlaskim za stworzenie niezapomnianego folklorystycznego klimatu oraz ogromne zaangażowanie przy organizacji warsztatów.