Warsztaty I – 30.07.2019 r. STUDZIWODY

Pierwsze warsztaty taneczno-kulturowe realizowane w ramach  projektu „Folklor ziemi podlaskiej w tańcu, muzyce i śpiewie” już za nimi. Stowarzyszenie PODLASKIE KUKUŁKI gościło 30 lipca w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Warsztaty rozpoczęły się opowieścią o historii Studziwód, potem zwiedziliśmy muzem – a w nim m.in. tradycyjne stroje białoruskie, hafty, makatki (niektóre z zasobów muzeum mają ponad 100 lat) – Malinniki, Krzywa, Orzeszkowo, Hajnówka, Haćki. Stroje różniły się kolorystyką haftów i przeznaczeniem (na święto, codzienne).

Po muzeum mieliśmy okazję uczestniczyć w prezentacji dorobku kulturalnego Żemerwa, która odbywała się w  2 budynku Muzeum – domu mieszczańskim.  Pan Doroteusz Fionik niezwykle ciekawie przedstawił tradycyjne obrzędy związane ze zbiorem plonów.  Mogliśmy się także dowiedzieć skąd pochodzą pieśni śpiewane przez zespół „Żemerwa” oraz poznać ich rozległą historię.

 Po dawce historii wszyscy uczestnicy przeszli do stodoły – gdzie przy dźwiękach akordeonu i skrzypiec prezentowaliśmy na przemian swoje tańce i śpiewy i pieśni regionalne z Malinnik, Białorusi, „Korobeczkę”, tańce podlaskie takie jak: oberek, „przysiaduchę”, „tupacza” i wiele innych. Niezaprzeczalny jest fakt, że wszystkie tańce – zarówno SPK jak i Żemerwy są bardzo integracyjne, porywające do wspólnej zabawy przez to, że łatwo je się wykonuje i są proste do zapamiętania.

Warsztaty zakończyły się wspólnym integracyjnym ogniskiem.