Warsztaty robocze – Rozłogi 16 – 18 sierpnia 2019 r.

Warsztaty szkoleniowe dla grupy tanecznej, wokalnej, kapeli i wolontariuszy zorganizowaliśmy w „Centrum Konferencyjno-Bankietowym – ROZŁOGI” (Gródek; Waliły-Osada 1). Do dyspozycji mieliśmy 2 domki 5-cio osobowe, klimatyzowane sale: konferencyjną i taneczną oraz dla relaksu po intensywnym dniu pracy – otwarty basen na świeżym powietrzu.

Dzień 1

Uczestnicy warsztatów spotkali się  w ustalonym miejscu – przy Pływalni Miejskiej w Bielsku Podlaskim, gdzie czekał na nas autokar.  Po przyjeździe do Centrum Konferencyjnego i zakwaterowaniu wszyscy uczestnicy spotkali się w sali konferencyjnej.

Na spotkaniu podsumowaliśmy dotychczasowe działania projektowe, omówiliśmy między innymi warsztaty kulturowo – taneczne zorganizowane w Studziwodach i Kolonii Boćki, dopracowaliśmy formułę kolejnych warsztatów. Podsumowaliśmy nasze działania związane z projektem strojów ludowych Ziemi Bielskiej – zaprezentowano materiały i informacje zgromadzone przez poszczególnych członków SPK i wolontariuszy związanych ze strojami z okolic Bielska Podlaskiego. Bardzo ciekawa była prezentacja strojów ludowych z przełomu XIX i XX wieku opracowana w dużej mierze na podstawie zbiorów zgromadzonych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie oraz innych informacji dostępnych w Internecie. Opracowaliśmy również zarys planu koncertu finałowego. Ustaliliśmy szczegółowy harmonogram zajęć na kolejne dni.

Pierwszy dzień warsztatów uwieńczony został kolacją z grila oraz  tańcami i rozmowami przy ognisku – długo omawialiśmy szczegóły związane z oprawą koncertu finałowego. Wszystkie pomysły, propozycje i deklaracje zostały skrupulatnie spisane, by były materiałem wyjściowym do pracy w dniu następnym.

Dzień 2

Cały drugi dzień to intensywne warsztaty kulturowo – taneczne. Nasza pani choreograf przedstawiła nam swoją wizję choreografii / opracowany nowy układ tańców nawiązujących do regionu Bielska Podlaskiego. Kolejno poznawaliśmy i utrwalaliśmy nowe kroki i układy. Kapela wytrwale akompaniowała tancerzom, zapisując też uważnie poszczególne linie melodyczne i układ muzyki. Cale próby nagrywaliśmy, by mieć możliwość wspólnego doprecyzowania całego układu. Do późnych godzin nocnych przy akompaniamencie kapeli i pod okiem instruktora  uczyliśmy się kroków tanecznych i tańców typowych dla regionu ziemi bielskiej. Układ wszystkim bardzo się spodobał.

Dzień 3

Ostatniego dnia cała grupa wraz z kapelą utrwalała oraz dopracowywała szczegóły z nowo powstałego programu. Podczas, gdy artyści szlifowali swój kunszt taneczno – wokalno – muzyczny, pozostali uczestnicy warsztatów pod czujnym okiem koordynatora dopracowywali szczegóły projektu strojów: dobierali wzory haftów, kolorystykę poszczególnych elementów, fason koszul oraz skupili się nad oprawą graficzną i propozycjami scenerii, w której odbędzie się koncert finałowy. Całość Warsztatów zakończyła się wspólnym zdjęciem.

Podsumowanie

To były bardzo robocze, ale naprawdę owocne warsztaty.

Dzięki intensywnej pracy choreografa, instruktora, tancerzy oraz kapeli została dopracowana  suita bielska, która będzie stanowiła najważniejszy element występu na koncercie finałowym. Powstał też szczegółowy projekt ludowych strojów bielskich oraz plan koncertu.

Wszyscy uczestnicy warsztatów jednomyślnie stwierdzili, że to był dobrze wykorzystany czas, nie tylko na zajęcia warsztatowe, ale również na rozmowy, dyskusje, wymianę pomysłów oraz nie da się tego ukryć – odpoczynek od dnia codziennego w pięknym otoczeniu podlaskiej przyrody. Wyjazdowe warsztaty okazały się najbardziej efektywną formą pracy przy realizacji projektu.